Otok Rab zaštitili su bogovi smjestivši ga pod planinu Velebit i u krilo brda Kamenjak. Ovo brdo koje vas može zavarati svojim golim licem okrenutim magistrali i Velebitskom kanalu prava je blagodat otoka jer ga štiti od hladnih naleta bure i uopće pogoduje klimatskim uvjetima. Rab je otok sunca, i vjerujte, to nije fraza jer po statistikama on ima godišnje 2417 sati sijanja sunca, odnosno na Rabu sunce sja u lipnju, srpnju i kolovozu desetak sati dnevno. Rab je najjužniji od Kvarnerskih otoka pa je vegetacija uglavnom mediteranska.
U to čete se uvjeriti čim stupite na otok jer u toplom ljetnom danu uz pjesmu cvrčaka dočekat će vas i ugodan miris magriza (smilja) i niskog bilja koje se probija između oštrog kamenja. Nakon golog i pomalo divljeg trajektnog pristaništa Misnjak otvara se otok u sasvim drugom svijetlu. Vegetacija je bujna, a zbog mediteranske klime osim autohtonim hrastom crnikom Rab je pokriven zimzelenim šumama.
Na ovom divnom jadranskom prostoru živi oko 9,000 stanovnika, a u jeku ljeta ovaj se broj i potrostručuje jer od ukupno 20,000 smještajnih jedinica samo u obiteljskom smještaju nudi se 16,000 kreveta i to u jednokrevetnim, dvokrevetnim i trokrevetnim sobama svih kategorija, te u apartmanima i dobro opremljenim stanovima, 1,500 smještajnih jedinica u kampu, te 2,300 smještajnih jedinica u hotelima. Otvorena posjetiteljima sva mjesta na otoku čine jednu turističku cjelinu.
https://rab-info.hr/hr/onama-rab-info/o-otoku-rabu/polozaj#sigProIde3680cb904